BAKAN ÖZER, TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYET BİLİNCİ SEMİNERİ'NİN KAPANIŞ TÖRENİ'NE KATILDI  
BAKAN ÖZER, TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYET BİLİNCİ SEMİNERİ'NİN KAPANIŞ TÖRENİ'NE KATILDI

BAKAN ÖZER, TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYET BİLİNCİ SEMİNERİ'NİN KAPANIŞ TÖRENİ'NE KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri Kapanış Töreni kapsamında "Okul Yöneticileri Buluşması" programında fen lisesi yöneticileri ile bir araya geldi.


"Okul Yöneticileri Buluşması" programında bir konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; Bakanlık olarak 81 ilde hizmet etmeye, çocukların okullara erişimini kolaylaştırmaya, imkânlarını zenginleştirmeye ve geleceğin güçlü Türkiye'sinin inşasında görev alacak gençleri yetiştirmek için fedakârlık gösteren tüm öğretmenlere yardımcı olmak için tüm il ve ilçelerde seferber şekilde çalışmaya devam ettiklerini anlattı.

Özer, Türkiye'nin sadece bilim ve teknolojide değil tüm alanlarda güçlendiği ve geçmişten gelen tefekkürü de bugüne taşıdığı zaman dünyaya farklı şey söyleyebilecek tek ülke olduğunu belirtti.

Bir taraftan okullarda öğrencilerin akademik gelişimini ve öğretmenler ile yöneticilerin mesleki gelişimini desteklemekle ilgili çalışmaları devam ettirirken özellikle okul yöneticilerinin Türk kültürü, edebiyatı, tarihi ve medeniyetiyle temas düzeyini artıracak vesileleri çoğaltmak istediklerini aktaran Özer, iki günlük etkinliğin serencamının da böyle bir samimiyetle ortaya çıktığını dile getirdi.

Bakan Özer, fen liselerinin ardından sosyal bilimler liseleri yöneticileriyle de İstanbul'da bir araya geleceklerini bildirdi.

"Gerçekte birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman eğitim sisteminde çözülemeyecek hiçbir problemin olduğuna inanmıyorum." diyen Özer, şöyle devam etti:

"İçtenlik, samimiyet, odaklanma olduğu zaman, en önemlisi açık ve net olunduğu zaman her türlü problemi birlikte çözebiliriz. Burada en büyük sorumluluk okul yöneticilerimize düşüyor. Özellikle okullarımızda güvenli, belli değerlerin yaşadığı bir okul iklimini tesis edip her geçen gün güçlendirebilirsek o iklimi uzun süre yaşayan öğrencilerimiz ve siz değerli öğretmenlerimiz sürekli dönüşecekler, sürekli çok daha iyi noktalarda okul ortamlarımız varlığını sürdürmeye devam edecek."

"Gerçekten tarihi bir adımdı"

Kısa sürede hayata geçen ve bugün tarihlerini açıkladıkları "Öğretmenlik Meslek Kanunu"nun uygulama sürecinin hayırlı olmasını temenni eden Özer, "Gerçekten tarihi bir adımdı. Bu aşamalara gelmesi öyle kolay olmadı. Allah nasip etti ve hızlı bir şekilde kanun, yönetmelik çıktı ve bugün de yönergeyi ve takvimi yayımlamış olduk. İnşallah çok sayıda öğretmenimiz, bu kariyer süreçlerinden geçerek hem özlük haklarında iyileştirme hem de sürekli öğrenen, sürekli kendisini geliştiren insan olarak, bu süreçlerden çok daha faydalı şekilde yararlanarak, eğitim sistemimizin kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Mahmut Özer; son yılda eğitimde yaşanan dönüşüm, memleket evlatlarının eğitime erişimlerini kolaylaştırma, kalite odaklı büyümeyi sürdürülebilir kılma, her yıl bütçeden en büyük payı eğitime alma kararlılığını sürdürme ve son olarak da Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun hayata geçmesinde verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sundu.

Etkinliğe İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu da katıldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.