GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE ORTAK YÖNETİM MODELİ  
GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE ORTAK YÖNETİM MODELİ

GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE ORTAK YÖNETİM MODELİ

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Arasında Güzel Sanatlar Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü imza töreni İstanbul'da gerçekleştirildi.


Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte imzaladıkları Güzel Sanatlar Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, iki bakanlığın pek çok alanda birlikte önemli adımlar attığını kaydetti. 

 

Hem kültür hem de turizm alanında iş birliklerini her geçen gün güncelleyip geliştirdiklerini aktaran Bakan Özer, her iki kurumun birikiminin bu alandaki eğitimi daha güçlü kıldığını belirtti. 

 

Bakan Mahmut Özer; Kültür ve Turizm Bakanlığıyla turizm alanında eğitim veren tüm liselerde müfredatı birlikte güncelleme, turizm alanındaki uzmanların derslere girmesi, öğrencilerin işletmede beceri eğitimini gerçek iş ortamlarında alması, öğretmenlerin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerinin gerçek iş ortamlarında yapılması noktasında başlattıkları iş birliğinin başarılı şekilde devam ettiğini dile getirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığıyla 26 Ekim 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" kampanyasını başlattıklarını anımsatan Özer, 2 ayda 16 bin 361 yeni kütüphane yaptıklarını ve iki bakanlık olarak gururla tüm Türkiye'ye "Eğitim sistemimizde kütüphanesi olmayan okul yok." diyebildiklerini ifade etti.

 

Özer, kampanyayı başlatmadan önce okullarda 28 milyon kitap varken bugün 60 milyon kitaba ulaştıklarını belirterek "2022'nin sonuna kadar inşallah bu sayıyı 100 milyona tamamlayacağız. Bu proje başlamadan önce öğrenci başına 1,3 kitap düşerken şu anda 3,3 kitap düşüyor. Projeyi tamamladığımız zaman, artık Türkiye'de 18 milyon öğrencinin olduğu bir eğitim sisteminde, 'Öğrenci başına 7 kitap düşüyor.' diyebileceğiz." bilgisini verdi.

 

76 ildeki 95 güzel sanatlar lisesinde yeni bir döneme giriliyor

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün de 76 ilde 95 güzel sanatlar lisesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeni bir yola girdiklerine işaret ederek şu bilgileri verdi:

 

"Yeni modelde, aynı mesleki eğitimdeki modeldeki gibi yönetimi birlikte şekillendirme, müfredatı birlikte güncelleme; Kültür ve Turizm Bakanlığımızın sanatçılarının koridorlarında dolaştığı, ders verdiği, etkinlik yaptığı güzel sanatlar liseleri oluşturma; öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ulusal ve uluslararası etkinliklerinde yer aldığı, kendi performanslarını sergiledikleri bir açılıma doğru çok kapsamlı iş birliği modelini bugün hayata geçirmiş oluyoruz."

 

Bir ülkeyi güçlü kılanın, sadece bilim ve teknolojide ilerlemek olmadığını, aslında hepsini şekillendiren şeyin kültür ve sanat olduğunu vurgulayan Özer, bilim ile teknolojinin de kültür ve sanatla ortaya konan değerlerin taşıyıcısı durumunda bulunduğuna işaret etti. Özer, bu nedenle kültür ve sanatta kadim medeniyetin bugüne uyarlaması da yapılıp oradaki müktesebatın da bugüne taşınarak kimlikli, gelişmiş, müreffeh bir toplum ve devlet olma yolunda çok daha iyi noktalara gelineceğini kaydetti.

 

Güzel sanatlar liselerine ilişkin iki müjde

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, güzel sanatlar liselerine ilişkin de şunları söyledi:

 

"Biraz önce tanıtım filminde gördüğünüz gibi sadece 76 ilimizde, sadece diyorum çünkü 5 az değil, çünkü bir ilde güzel sanatlar lisesi yoksa oradaki yetenekli öğrencilerin o güzel sanatlar liselerine erişimiyle ilgili yaşanan sıkıntılar, belki bir yeteneği kaybetmemize yol açabilir. Onun için bugünden itibaren 81 ilde, o geriye kalan 5 ilde de güzel sanatlar liselerini kuracağız. Birinci müjdemiz bu. İkincisi, güzel sanatlar liselerinde sadece şu ana kadar resim ve müzik alanında eğitim veriliyordu. Artık, 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla tiyatro alanında da sahne sanatları alanında da eğitim verilmeye başlanacak. Ben inanıyorum ki bu iş birliği, özellikle Kültür Bakanlığımızın çok değerli sanatçıları, bürokratları bizim okullarımıza girdikçe çok daha farklı açılımlarla bu proje çok daha güçlü hale gelecektir."

 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, iş birliğinin bu aşamaya gelmesinde emek verenlere teşekkür ederek, projenin hayırlı olmasını diledi.

 

"Eğitimin kalitesini arttıracak bazı yenilikleri de kapsayacak bir adım atıyoruz"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise güzel sanatlar liselerinin Türkiye'nin eğitim ve kültür hayatına yeni bir soluk ve yeni bir heyecan kattığını kaydederek "Bu liselerde eğitim gören gençlerimizin çok yakın bir zaman diliminde Türkiye'nin kültür ve sanat hayatına büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

Gençlerin kültür sanat alanında iyi bir altyapıya sahip olması ve dünya standartlarında eğitim alması adına, Millî Eğitim Bakanlığıyla bir protokol imzaladıklarını dile getiren Ersoy, "Bu sayede alanında başarılı öğretmenlerimizin görevlendirilmesi, devlet sanatçılarının öğrencilerimizle bir araya gelmesi, üniversite öğretim üyelerinden destek alınması ve teknik ihtiyaçların giderilmesi gibi eğitimin kalitesini arttıracak bazı yenilikleri de kapsayacak bir adım atmış oluyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Nuri Ersoy, güzel sanatlar liselerinin Türkiye'de geleceğin sanatçılarının yetişmesine temel teşkil eden en önemli merkezlerden biri olacağına dikkati çekerek Türkiye'nin gelecekteki yönetmen, ressam, oyuncu ve bestekarlarının bu okullarda yetişeceğini aktardı.

 

Güzel sanatlar lisesi mezunlarının iyi bir üniversite eğitiminin yanında, sanat hayatının içinde yer almaya başlayacağına inandığının altını çizen Ersoy, "Bugüne kadar sabır ve inançla el attığımız her alanda, emeğimizin karşılığını aldığımızı görmek, bize büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. İnanıyorum ki bu liselerde, Türk milletinin göğsünü kabartacak nice sanatçılarımızı da sanat dünyasına kazandıracağız. Güzel Sanatlar Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü'nün ülkemiz, kültür sanat hayatımız ve eğitim dünyamız için hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in iş birliği protokolünü imzaladığı törende ayrıca İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini konser verdi.

 

Bakanlar, programın sonunda katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.